Blog Regionalny

7 Cze 2017

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Gnieźnie przyłączyczyła się do Błękitnego Marszu Pokoju!

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Gnieźnie od wielu lat realizuje zajęcia, inicjatywy, spotkania z wolontariuszami pracującymi w krajach Globalnego Południa w ramach treści z Edukacji Globalnej. W tym roku przyłączyliśmy się do Błękitnego Marszu Pokoju organizowanego przez Ośrodek Informacji ONZ i inne instytucje partnerskie. Inicjatywa promowania pokoju jest bliska dzieciom i młodzieży naszej szkoły także za sprawą patrona Księdza Majora Mateusza Zabłockiego, który był lokalnym patriotą, społecznikiem, obrońcą opuszczonych mieszkańców Gniezna we wrześniu 1939 roku.

Przygotowując się do podjęcia działań promujących Błękitny Marsz Pokoju Samorząd Szkolny zapoznał się z inicjatywą i celami jakie przyświecają organizatorom realizującym marsz 10 czerwca b.r. w Warszawie.

W dniu 7 czerwca wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zostali zaproszeni do założenia błękitnych koszulek. Uczniowie wspólnie z rodzicami wykonali transparenty z hasłami promującymi ideę pokoju. Ustawiliśmy się na boisku szkoły w kształcie serca wysyłając w niebo nasze pragnienie pokoju na całym świecie.

8 czerwca został zaproszony do szkoły honorowy gość żołnierz AK p. Josefat Szczuka, który po wysłuchaniu audycji nawiązującej do Celów Zrównoważonego Rozwoju a szczególnie do Celu 16, w którym państwa świata zobowiązują się do tworzenia społeczeństw wolnych od wojen i przemocy skierował swoje przesłanie pokoju do uczniów naszej szkoły.

Przez kilka dni uczniowie Samorządu Szkolnego zbierali nagrane na telefonach wypowiedzi uczniów i nauczycieli na temat: Czym jest dla Ciebie pokój? Wypowiedzi te zostaną odtworzone 9 czerwca 2017r.

Osoby chętne mogły również zrobić sobie pamiątkowe zdjecia z hahstagiem #ChcePokojuNaSwiecie. Szkolny korytarz został udekorowany błękitnymi balonami a na korytarzu została przygotowana okolicznościowa gazetka wraz ze szczegółową informacją na temat Błękitnego Marszu Pokoju organizowanego 10 czerwca w Warszawie.

Osoby koordynujące działania w szkole:

  • Urszula Romanowska – Trener Edukacji Globalnej w Wilekopolsce
  • Agnieszka Frasz – Lider Edukacji Globalnej
  • Alicja Gogolik – nauczyciel działający w zespole Lidera EG

 

Leave a Reply