Blog Regionalny

8 Cze 2017

Chcemy żyć w świecie wolnym od przemocy i konfliktów!

„Chcemy żyć w świecie wolnym od przemocy i konfliktów! Chcemy tworzyć świat bez mowy nienawiści oraz gestów nienawiści!” – takim apelem, wygłoszonym przez dzieci i Króla Maciusia Pierwszego, rozpoczął się Błękitny Marsz Pokoju w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Osieku.

Błękitny Marsz Pokoju ONZ to kolejna inicjatywa podjęta w ramach realizacji treści globalnych i projektu, w którym uczestniczy SP w Osieku. Błękitny Marsz Pokoju zainicjowany został przez Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie przy współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Warszawa, a do zorganizowania lokalnych inicjatyw zostały zaproszone szkoły uczestniczące w programie „Liderzy edukacji globalnej”. Miał on na celu promowanie praw człowieka i solidarności międzyludzkiej na rzecz pokoju na świecie.
Marsz pokoju w osieckiej szkole poprzedziły pieczołowite przygotowania poczynione przez dzieci, które same zrobiły transparenty, plakaty z symbolicznym gołąbkiem pokoju, redagowały manifest, przygotowały taniec. Uczniowie starszych klas pisali listy do osób związanych z działalnością szkoły, m.in. do pana wójta, z prośbą, by stali na straży pokojowego rozwiązywania sytuacji konfliktowych i nieangażowania dzieci w trudne sprawy dorosłych. Podziękowali też za to, iż w naszej szkole tyle uwagi poświęca się prawom dziecka, co sprawia, że czują się ważni i bezpieczni. Nawet przedszkolaki miały swój udział w przygotowaniach poprzez stworzenie hasła z literek, które starannie namalowały na oddzielnych kartkach. Nad przygotowaniami uczniów czuwały panie: Alina Bytner, Renata Kopcewicz, Aneta Piwowarczyk, Marianna Lejpamer, Maria Stawska, Jolanta Teodorska i Jolanta Rutkowska. 

Relacja z kampanii dla Pokoju na FB: link

Nasza szkolna manifestacja pokojowa rozpoczęła się od smerfnego tańca, do którego zaprosili nas pierwszoklasiści. Marsz otworzyli uczniowie klasy Va i król Maciuś Pierwszy, skandując hasło towarzyszące tej ogólnopolskiej akcji: Chcę pokoju na świecie! Poprowadzili wszystkich uczestników ulicami naszej miejscowości i przekazywali błękitny balonik osobom zaprzyjaźnionym ze szkołą. Przed panem wójtem odczytali dziecięcy manifest i przekazali mu swój list. Pan Kazimierz Wolfram wyraził słowa uznania dla uczniów za piękną inicjatywę, a opiekunom szkolnego marszu podziękował za przygotowanie dzieci. Pan dyrektor, Tomasz Sadowski, podkreślił, iż tylko dzięki współpracy wszystkich podmiotów szkoły organizowane są tego rodzaju przedsięwzięcia. Po marszu wszyscy uczestnicy zgromadzili się na boisku szkolnym, gdzie panie Mirosława Rupińska i Katarzyna Sadowska zaprosiły ich na spotkanie czytelnicze – oczywiście na niebieskich dywanikach. Tego dnia było bardzo błękitnie – błękitne flagi, baloniki, transparenty oraz stroje uczniów (nawet niebo po dość obfitych opadach) podkreślały, że wszyscy tego dnia przemawiamy jednym językiem – językiem życzliwości, przyjaźni i serdeczności.
Pamiętajmy, iż pokój na świecie zaczyna się w nas samych. Dlatego mówmy NIE! przemocy w najbliższym otoczeniu – w szkole i w domu.
J.R.

Galerai link

 

 

Leave a Reply