Blog Regionalny

24 Lis 2017

„Płuca pełne … czego?”

No właśnie. Czego?  Postanowili to sprawdzić uczniowie klasy VI b, którzy 23 listopada wzięli udział w grze edukacyjnej. Podzieleni na 5 grup rywalizowali ze sobą, „badając”, czym oddychają mieszkańcy Chełmży.

Zastanawiali się, co wpływa na jakość powietrza w miejscach, w których aktualnie przebywali. Liczyli więc kominy, przejeżdżające samochody. Analizowali rozkład jazdy autobusów kursujących do Torunia. Widać było, że raczej  rzadko korzystają z takiej formy komunikacji .

Na trasie gry uczniowie zbierali za pomocą wacików zanieczyszczenia. Sami decydowali, skąd pobiorą próbki i w jaki sposób je oznaczą. „Materiał badawczy” posłużył ilościowej i jakościowej analizie. Dał odpowiedź, które miejsca są bardziej zanieczyszczone i dlaczego.

Prawdziwą frajdą okazały się zadania związane z odczytywaniem kodów QR za pomocą telefonów komórkowych. Nie dość, że panie nie zabraniały, to wręcz zachęcały do korzystania z komórek.

Za wykonywanie poszczególnych zadań uczniowie zdobywali naklejki. Przedstawiały one otwarte dłonie obejmujące cząsteczki tlenu.

Gra zakończyła się sukcesem wszystkich grup. Zwyciężyła cała VI b, która nie tylko zbadała czym oddychamy, ale przedstawiła własne pomysły dla polepszenia jakości powietrza. Uczniom bardzo spodobała się taka forma zdobywania wiedzy, a tematyka dodatkowo  wpisała się w Tydzień Edukacji Globalnej.

Autor: Iwona Wierzbicka, Beata Skrzeczkowska

Więcej o wydarzeniach w Szkole Podstawowej nr 3 w Chełmży tutaj

 

 

Leave a Reply